Przystanek Woodstock – historia

woodstock

Przystanek Woodstock - historia

Przystanek Woodstock jest festiwalem muzycznym, organizowanym przez Jurka Owsiaka i jego Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Impreza miała nawiązywać do słynnego festiwalu w Stanach Zjednoczonych, a także być formą podziękowania dla wolontariuszy zaangażowanych w działanie fundacji. Festiwal jest w pełni otwarty i bezpłatny, dlatego też przyciąga nie tylko Polaków, ale też obcokrajowców (zwłaszcza Niemców z powodu bliskości granicy).

Pomysł na zorganizowanie festiwalu łączył się z 25 leciem pierwowzoru festiwalu. Po raz pierwszy Przystanek Woodstock odbył się w 1995 rok w Czymanowie. Wzięło w nim udział około 30 tysięcy osób. Hasło było podobne do haseł głoszonych podczas Festiwalu w Woodstock. Podczas imprezy zagrały tacy wykonawcy jak IRA, Myslovitz, Closterkeller czy Hurt. Następnie festiwal przeniósł się do Szczecina, na tereny lotniska Aeroklubu Szczecińskiego. Znowu zagrało Myslovitz, a oprócz nich wystąpili też: Hunter, Gang Olsena czy Farben Lehre. Następnie impreza zmieniła swoją lokalizację na Żary. Z powodu powodzi, która dotknęła wtedy Polskę, termin festiwalu został przeniesiony na sierpień. Oprócz występów można tam było znaleźć inne atrakcję, między innymi projekcję filmu „Rejs”. Podczas edycji w Żarach wystąpiły Róże Europy, Akurat, Oddział Zamknięty, Acid Drinkers (którzy to do występu włączyli pokaz sztucznych ogni).

W roku 2000 władze Lęborka zaprosiły organizatorów festiwalu do zorganizowania imprezy na terenie ich miasta, jednakże stworzony przez mieszkańców Komitet Obrony Moralności doprowadził do odwołania festiwalu. Część ludzi przyjechała jednak mimo to, tworząc „Dziki Przystanek Woodstock”. Później festiwal znowu wrócił do Żar.